CSIZMADIA IMRE GYULA (1932 – 2022)

„Akárki is volt ő,
de fény, de hő volt.
Mindenki tudta és hirdette: ő volt.
…szőtte álmát, mint színes fonált:
a homlokán feltündökölt a jegy,
hogy milliók közt az egyetlenegy.”

(Kosztolányi Dezső)

Mély megrendüléssel értesültünk arról, hogy egykori diákunk, az MTA külső tagja, a kvantumkémia nemzetközi hírű professzora, Csizmadia Imre, életének 90. évében elhunyt.

Középiskolai tanulmányai után a Budapesti Műszaki Egyetemen 1956-ban szerzett vegyészmérnök diplomát. További tanulmányait Kanadában, a vancouveri University of British Columbian folytatta a fizikai szerves kémia területén. 1964-től a Torontói Egyetemen professzorként dolgozott, és mind a kutatásban, mind az oktatásban kiemelkedő eredményeket ért el.

2002-ben mint Szent-Györgyi ösztöndíjas egy rövid időszakot az ELTE-n, majd a Szegedi Tudományegyetemen töltött, ahol a Kémiai Informatika Tanszéken egészen 2015-ig emeritus professzorként segítette a számításos kémiai csoport kialakulását, kutatásait és oktatási tevékenységét. Kezdeményezésére jött létre a nyári iskola, melynek keretében a SZTE és a kanadai University of Toronto diákjai együtt sajátították el a számításos kémiai módszereket.

A világ számos országában volt vendégprofesszor (pl. Kanada, Argentína, Japán, Kína, Németország, Franciaország, Spanyolország, Olaszország).Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (1988), a National University of San Luis (Argentína, 2007), és a Semmelweis Egyetem (2022) díszdoktora.

Professzor Dr. Csizmadia Imre Gyula gazdag életutat járt be, egész életével, munkásságával példát adott, öregbítette iskolánk hírnevét.

Végső búcsúztatására 2022. augusztus 26-án, 14. órakor a Fiumei úti temetőben kerül sor.

Emlékét kegyelettel őrizzük!